Színterápia hasznos vagy sem?

Sokan, amikor meghalják a színterápia szót arra gondolnak, hogy ez valami ezoterikus hókuszpókusz. Abban nem tévednek, hogy köze van az ezotériához is de tudományos magyarázattal is rendelkezik. Gondoljunk csak a hullámhossz vagy a rezgések fogalmára, amit bármelyik fizika tankönyvben megtalálunk. Az emberi szervezetet alacsonyabb és magasabb rezgésszámú energia mezők hálózzák be, van amelyik mérhető és van amelyik nem. Az energia áramlik a szervezetben, a fejtetőtől a lábujjakig. Amikor az energia gátolt állapotba kerül a szervezet lebetegszik, a megbetegedett területen alacsonyabb frekvencián rezeg az energia. Ilyenkor plusz energia áramlik a területre, hogy helyre hozza a legyengült szervezetet. Megfelelő színek segítségével az elzárt területeken újra indulhat az áramlás. A színek negatív rezgéseket és pozitív rezgéseket is képes a szervezetbe juttatni.

A negyvenkilencedik rezgésszint a kozmikus elektromágneses energiaspektrum egy keskeny sávja, ez az úgynevezett látható tartomány. Ide tartozik a vörös, a zöld, a kék és ezek kombinációi. Ezek a színek növelni, csökkenteni és stabilizálni tudják a szervezet energia értékét.

Színterápia eredete

A gyógymód múltja Krisztus előtt 500-ig nyúlik vissza. Őseink sokkal jobban tudatában voltak a színek gyógyító erejével. Színes balzsamokat, virágokat, kötszereket használtak. A fény és kristályok segítségével világították meg a testet ezáltal gyógyítani próbálták a betegeket. Érdekes tény: A katedrálisok színes ablakait színterápiára használták. Az ablakokon beszűrődő színes fénnyel feltöltődtek az emberek.

Az emberek eleinte a betegség ellen a Napot használták. A betegeket kifektették a Napra és azt a területet tették szabaddá, ahol fájdalmat érzett.

A színekkel kapcsolatos adatok a kínaiaktól maradtak ránk. Mint például a bélbetegségben szenvedők hasát sárga színnel festették be és sárga fénnyel világították meg kendő segítségével. A skarlát betegeket piros fénnyel világították meg és piros kendőbe tekerték, az epilepsziásokat lila fénnyel kezelték.

A színterápia gyakorlati felhasználását a kínaiak szakszerűen használták, hogy ezt a tudást évszázados tapasztalat által vagy kutatások során szerezték azt nem tudjuk.

A színek gyógyító erejét Egyiptomban is ismerték és használták, Ra (Nap) isten templomában színterápiával gyógyították az embereket. Egyiptomiakkal ellentétben Indiában a színterápiát jógával felváltva használták, így testi és lelki állapotukat is javították. A jóga által megtanulták a testüket teljes mértékben az irányításuk alá vonni, ezáltal befolyásolni tudták evilági szükségleteiket. Számukra a spiritualitás és az energetika a legfontosabb.

Europában Krisztus utáni időkben szinte teljesen elfelejtették a szinterápiát, a napfény gyógyító erejét leszámítva.

A 15. században Theophrasus Phillipos híres orvos és filozófus felismerte a színek hatását a gyógyászatban azonban nem tudta megmagyarázni működési elvét.

Fordulat következett be 1666-ban amikor Newton felfedezte a színképeket és felállította a fény elektrohullámok elméletét. Tanulmányai során rájött, hogy egy tárgy akkor nyeri el a színét amikor fény éri. Üvegprizmán fehér fényt vezetett át, ezáltal a fénysugarak megtörtek és hét színre bomlott fel. Fénytörés kísérletei során Newton felfedezésének köszönhetően megvolt egy alap ahhoz, hogy el kezdődjön a színkutatás. Johan Wolfgang von Goethe fontos magyarázatot írt a színekről és az optikáról. Sokak szerint Goethe „A színtan” című műve adja meg az alapot a színterápia elméleti megértéséhez. Goethe és Newton színekkel kapcsolatos tanulmányaik sok tekintetben különböznek egymástól, de abban, hogy a fehér fény hét színt tartalmaz egyetértettek.

Dr. Sciascia a színsugarak hatását kutatta és gyakorlatban használta is. A környéken élőket színterápiával kezelte egy színfény készülékkel.

Ezek a felfedezések segítségével először D.P. Ghandiali hozta összefüggésbe a szint és a rezgést az emberi test fiziológiájával.

Dr. Dinshah, indiai orvos az Egyesült Államokban az által kapta hírnevét, hogy az ókorban alkalmazott színterápiát tovább fejlesztette és reménytelennek tartott betegeket gyógyított meg. Felismerte a színek és a csakrák közötti kapcsolatot és ezáltal használta a látható spektrum színeit.

Sok esetben nem érzékeljük, hogy a színek és rezgések a folyamatosan befolyásolják a szervezetünket.  A rezgések lehetnek pozitív hatásúak, azonban lehetnek negatív hatásúak is egyaránt.

Színterápia működése

Az emberi test ahogy minden anyag atomokból és atom mezökből áll, melyek meghatározott hullámhosszon rezegnek és áramolnak. A sejtjeink rezgőmozgásával áll összefüggésben a színek gyógyító hatása. Amikor a test megbetegszik az energia gátolt helyzetbe kerül egy adott területen. A megfelelő frekvenciájú színek segítségével visszaállítható az egyensúly, és újra megindíthatjuk az áramló folyamatot.

Csakrák

A csakrák az emberi test energiájának központi magjai, valamint minden csakrához tartozik egy szín. A csakrák működési elve is ugyanazon az tényen alapul, hogy energia áramlik a testünkben viszont különböző frekvenciájú energia más és más csakrához tartozik. Az energia a csakrákon keresztül áramlik. Hat központ van a testünkben, a gerincnél, a nemi szerveknél, a köldöknél, a szívnél, a homloknál és a fejtetőnél.

Negyvenkilencedik rezgésszint

A negyvenkilencedik rezgésszint a kozmikus elektromágneses energiaspektrum egy szűk sávja az úgynevezett látható tartomány. Ebben a tartományban található a vörös, zöld, kék és ezek kombinációi. Meghatározott hullámhossznál és rezgésszinttel rendelkező színek világos fényforrás hatására gyógyító energiaként áramlanak a test azon részére, ahol az adott szerv működésében zavar alakult ki.

A színterápia az alternatív gyógymódok közé tartozik. Nem helyettesítheti, azonban kiegészítheti a hagyományos gyógyászati módszereket. A szervezet harmonikus működése az alternatív gyógyászat fő célja, ha ezt felismerjük a színterápia segítségével tényleg javíthatunk az élet minőségűnkön.

Vegyük végig a színterápia lépéseit:

  1. Biztosítsuk a helyiség megfelelő hőmérsékletét. (körülbelül 28 Celsius fok)
  2. Sötétítsük be a szobát.
  3. Helyezzük kényelembe magunkat.
  4. Válasszuk ki a színt és a kezelendő felületet.
  5. Tegyünk fel nyugtató zenét, ha akarunk majd állítsunk be időzítőt. (60 perc)
  6. Pihenjünk, miközben a fény feltölt minket.
  7. Igyunk egy nagy pohár vizet.

Képzeljük magunkat a helyzetbe! Kellemes hőmérsékletű, besötétített szobában fekszünk. Nyugtató zene szól, megvilágit minket egy harmonikus szín és csak pihenünk. Már ezek a lépések segítenek minket teljesen ellazulni ezzel megnyugtatva a szervezetünket. Rendszeres ismétlése hatással lesz ránk és testünkre, de a terápiának vannak bizonyítható eredményei is.

Színek a színterápiában

 Vörös (392 frekvencia)

A gerinccsakra színe, másnéven a Múládhára, gyökér csakra.Energizáló, az erő, a szexualitás és a szenvedély színe. Határozottá, magabiztossá tesz, ezáltal erősíti az akaraterőt és önbizalmat ad. A túlzott használata, türelmetlenné, nyugtalanná és agresszívvá teheti az embert. A terápia során a vörösszín használata javítja a lábak, a vesék, a végbél és a nemi szervek állapotát, továbbá gyógyítható a székrekedés. Serkenti a vérkeringést, illetve fokozza vérbőséget okoz. Zsíros, pattanásos bőrre kimondottan célszerű használni, amellett hatásos a bőr elszíneződései és a narancsbőr ellen. A vörös szín az ekcémára, valamint a nem gyulladásos bőrbetegségek gyógyítására hatékonyan hathat. Fokozza a teljesítőképességet, valamint a test hideg területeit fel lehet vele melegíteni.

Narancs (440 frekvencia)

A nemi szervek csakrájának a színe, azaz a Szvádisthána, Szexcsakra. A vöröshöz hasonlóan energizáló, illetve meleg szín. Fokozza az életkedvet, a kíváncsiságot és a kreativitást, ezáltal a depresszió fellépése esetén a leghatásosabb szín. Erősíti az önbizalmat és bátorít, valamint jóságra sarkall. Fokozza a nemi vágyat és növeli a szexuális kisugárzást. A narancssárga hozzájárul a haj fényességéhez és visszaszorítja a zsíros korpásódást. Kiválóan kezelhető az étvágytalanság és a kóros fogyás, azonban produktívan hat székrekedés esetén is. Általánosan erősíti az immunrendszert.

Sárga (466 frekvencia)

Napfonatcsakra, másnéven a Manipúra, a köldöknél helyezkedik el. A vidámság, a boldogság és az életöröm színe ennek köszönhetően boldoggá tesz, erősíti az önbizalmat és növeli a bátorságot. Pozitív gondolkodásra és optimizmusra késztet ennélfogva hatásos a depresszió tüneteinek a kezelésében. Fokozza a koncentrációt. A zsíros, pattanásos bőrre kimondottan érdemes használni. Beindítja a nyirokkeringést, tisztítja a májat és a beleket ezenfelül javítja a gyomor, a máj, az epehólyag, a hasnyálmirigy és az idegrendszer működését. Erősen segíti a test méregtelenítő szerveit, vese, máj és húgyhólyag működését. Segíti az emésztőszerveket és a nyirokrendszer működését.

Zöld (523 frekvencia)

A szívcsakra a szív tájéknál helyezkedik el. Másik neve a Anáhata. A zöld a természet, a regenerálódás színe és a vidámság színe. Csillapítja a kimerültséget és a fáradtságot ennek következtében helyreállítja a szervezet egésszéges egyensúlyát. megnyugtatja a szemünket pedig szemünk a zöld színt érzékeli a legjobban. Kitűnően használható megelőzésre, ezáltal kevésbé betegszünk meg. Rákos megbetegedés esetén jótékonyan használható. Főleg száraz, ráncos és még vízhiányos bőrre is ajánlott a használata ugyanakkor feszessé varázsolja a tartás nélküli bőrt. Csillapítja az ízületi gyulladások fájdalommal járó tüneteit, valamint hatékonyan kezelhető a cukorbetegség panaszai.

Kék (587 frekvencia)

Visuddha, torokcsakra a toroknál található. A nyugalom és a békesség színe ezáltal nyugtató hatása segít leküzdeni a félelmet és fokozza a kreativitást. Megnyugtatja az idegeket és koncentrálásra ösztönöz. A rossz alvóknak kifejezetten ajánlott mivel segíti az elme lecsillapodását ezzel is segítve az elalvást. Pozitívan hat a stressz okozta ráncokra. Baktérium ölő, fertőzésellenes hatása van ezáltal a legerőteljesebb gyulladás gátló szín továbbá csökkenti a fájdalmat és hűsíti a test részeit. Gyógyíthatjuk vele a magas vérnyomást és kezelhetjük a test stresszes állapotát. Visszafogja az étvágyat, ezért fogyókúránál kimondottan javaslott a használata. A kék főleg érzékeny bőrre ajánlott ugyanakkor frissítő, összehúzó hatása visszaadja a bőr természetes feszességét. Megfázás ellen kiváltképp ajánlott. A klimaxos zavarok és problémák kezelésében eredményesen alkalmazható.

Lila (562R frekvencia)

Az utolsó csakra az Adzsnyá, másnéven a homlokcsakra ami a homloki részen helyezkedik el a szemöldökök között. A spektrum színei között a lilának van a legrövidebb hullámhossza továbbá a legnagyobb energiája. Fejleszti a képzelőerőt és az alkotókészséget. A lila a piros és a kék keveréke így egyszerre nyugtat és erősít, illetve védelmet sugároz. A növények világában a lila színt megtaláljuk az ibolyavirágban, aminek az olaját ma is előszeretettel használják italok, édességek ízesítésére, valamint parfümök illatához. A lila szín gyulladáscsökkentő hatású ennélfogva redukálja a gyulladásos folyamatokat. Csökkenti a magas vérnyomást. Javítja a memóriát azonban segít az álmatlanság ellen. A lila szín használata a szeplős és foltokban zsíros bőrre jelentősen ajánlott.

Megosztás:

Színterápia hasznos vagy sem?

Sokan, amikor meghalják a színterápia szót arra gondolnak, hogy ez valami ezoterikus hókuszpókusz. Abban nem tévednek, hogy köze van az ezotériához is de tudományos magyarázattal

Read More »

Szeretnéd fellendíteni vállalkozásod?